DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Sarı Kantaron Zamanı

Darende’nin dağlarında şifa fışkırıyor. Hemen hemen tüm bölgelerde bulunan kantaron toplamanın tam zamanı. Kantaronun faydalarını saymakla bitmez.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sarı Kantaron Zamanı

Darende’nin hemen hemen tüm dağlarında bulunan sarı kantaronlar şifa arayanlarının uğrak yerleri oluyor. Günpınar, Yeniköy, Palanga, Ayvalı başta olmak üzere hemen hemen tüm bölgelerde bulunan sarı kantaronları toplamanın tam zamanı.

BİR HAFTAYA BİTER

Yeniköy halkından Metin Demir, “Yılın bu mevsiminde hangi dağa giderseniz gidin sarı sarı kantaronları görürsünüz. Bölge halkı topluyor. Toplanan kantaronların bir kısmından yağ yapılıyor. Bir kısmı kurutup çayını yapıyor. Biz sürekli yağını yapıyoruz. Yaralanmalarda, şişmelerde, morarmalarda kullanıyoruz. Mucize gibi bir bitki. Arkadaşlarımız istiyor onlara gönderiyoruz. Tüm herkese yağını yapmayı tavsiye ederim. 10 güne kadar daha toplanır” şeklinde konuştu.

KANTARON YAĞININ FAYDALARI

Kantaron yağı; egzama, akne ve sivilceler, hemoroitler, boğaz, yutak, deri ve mukoza zarının iltihaplanmasına neden olan bakteriyel ve viral enfeksiyonların tedavisinde bir yardımcı olarak idealdir. Sarı kantaron yağı, romatizmal ağrıyı hafifletir, şişme, morarma ve varisli damarların neden olduğu sorunlara yardımcı olur.

SARI KANTARON ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Sarı kantaron çayı; bitkinlik ve halsizlik problemine karşı sarı kantaron tüketilebilir. Soğuk algınlığı ve grip yan etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Uykusuzluğa iyi gelir, yatmadan bir saat önce sarı kantaron çayı içmek uykuya daha kolay geçmeyi sağlar, uyku kalitesini artırır. Anksiyete tedavisinde tercih edilebilir.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.