DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Emlak Konut, Fikirtepe’de 11,5 milyar TL’lik konut aldı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Emlak Konut, Fikirtepe’de 11,5 milyar TL’lik konut aldı

Emlak Konut GYO, İstanbul Fikirtepe’de 231 bin 136 metrekare büyüklüğünde 1615 bağımsız bölümü 11,5 milyar TL’ye satın alma kararı aldığını açıkladı.

Kurumdan Kamu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada Çevre, Şehircilik ve İkim Değişikliği Bakanlığı (Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Başkanlığı) arasında satın alma protokolü imzalandığı belirtildi.

KAP’A BİLDİRDİLER

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“T.C. Çevre, Şehircilik ve İkim Değişikliği Bakanlığı (Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Başkanlığı) mülkiyet ve tasarrufundaki İstanbul Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yer alan 231.136 metrekare büyüklüğündeki 1.615 adet bağımsız bölüm, toplam 11 milyar 514 milyon 186 bin 629 TL (KDV Hariç) bedel üzerinden Şirketimizce satın alınmasına ilişkin; Şirketimiz ile T.C. Çevre, Şehircilik ve İkim Değişikliği Bakanlığı (Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Başkanlığı) arasında protokol imzalanmıştır.”

SERT DEĞER KAYBI

Açıklamanın ardından dün şirketin borsada işlem gören hisseleri yüzde 8’in üzerinde sert değer kaybetti.

Gün içinde 9,75 TL seviyesini gören hisse günü 8,70 TL’den kapattı. Şirketin hisselerindeki değer kaybı nedeniyle iki kez devre kesme işlemi uygulandı. Şirketin hisse senedi yeni güne kısmi artışla 8,77 TL’den başladı.

İKİNCİ AÇIKLAMA GELDİ

Hisse düşüşüyle birlikte gelen tepkilerin ardından Emlak Konut GYO konu ile ilgili bir açıklama daha yayınladı

Projenin geliştirme maliyetlerinin de Bakanlık tarafından karşılanacağının aktarıldığı açıklamada, şunları kaydedildi:

“Satın alma işlemi ekspertiz değerine göre gerçekleştirilmiş olup, Bakanlığımız tarafından elde edilen finansman geliri ile projenin daha hızlı tamamlanarak İstanbullulara sunulması hedeflenmektedir. Kısa ve uzun vadede İstanbul’un konut ihtiyacına cevap verecek olan bu adımın aynı zamanda yatırımcı olarak Emlak Konut GYO’yu tercih eden vatandaşlarımıza ve hissedarlarımıza da kar sağlayacağı aşikardır.

Gerçekleştirdiğimiz bu satın alma süreci tüm hukuki şartları haiz ve Genel Müdürlüğümüzün sürdürülebilir karlılık hedefine uygun bir bakış açısıyla gerçekleştirilmiştir. Emlak Konut GYO olarak vatandaşlarımızın güvenli, enerji verimli, çevre dostu, sosyal donatılara sahip ve Sıfır Atık uyumlu hayat alanlarına kavuşması için dün olduğu gibi bugün ve yarın da kararlı bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.